ak se pracuje ženám v armádě, jak se k nim chovají jejich kolegové a jak je možné předcházet sexuálnímu obtěžování a šikaně?

Diskuse se zúčastnil vojenský právník Pavel Kříž, který absolvoval stáž v americkém JAGu, koordinátorka problematiky rovných příležitostí v resortu Ministerstva obrany Bronislava Jonitová, a Magdalena Dvořáková, stálá delegátka AČR ve Výboru pro genderové perspektivy NATO.

Diskusi předcházela projekce dokumentárního filmu Neviditelná válka (The Invisible War, Kirby Dick, USA, 2012, 93 min, anglicky s českými titulky), který je v užší nominaci na Oscara za nejlepší dokumentární film.

Režisér Kirby Dick, držitel cen Emmy a Oscar, otevírá ve svém novém dokumentu téma, které bylo doposud v americké společnosti tabu – sexuální obtěžování a znásilňování žen v armádě. Prostřednictvím rozhovorů s několika vojačkami, oběťmi sexuálních útoků, odkrývá šokující skutečnost, jak často k těmto napadením dochází. Současně ukazuje, že vedení americké armády před celým problémem zavírá oči a nesnaží se pracovat na prevenci násilí, na odškodnění obětí, ani potrestání viníků.

Komentáře

koment...