„Nač si klást otázky víry, když existuje zázrak.”
V pořadí třetí celovečerní hraný film rakouské režisérky Jessicy Hausner nese název francouzského ikonického města poutníků Lurdy, které je považováno za posvátné místo naděje, útěchy a v neposlední řadě za místo zázraků.

Film vypráví příběh pochybovačné věřící Christine, která je upoutána na invalidní vozík. Aby se necítila tak osamělá, vydá se na výlet do Lurd a v doprovodu ostatních poutníků se účastní různých náboženských rituálů, které mají údajně přinést duchovní či fyzické uzdravení. Jednoho dne je však opravdu schopna pohnout prsty, později rukou, až je nakonec schopna vstát a chodit. Je to opravdu zázrak, nebo jen dočasné zlepšení jejího stavu? Hausner zde cíleně poukazuje na podstatu existence zázraku a našeho vztahu k němu a ptá se, kdo je skutečným strůjcem zázraku. Bůh, nebo lékaři, kteří posoudí, zda se jedná nebo nejedná o zázrak?

Lurdy
(Lourdes)
Za tento snímek, který se zabývá ambivalencí posvátného místa, samotné náboženské víry a zázraku jako takového, Jessica Hausner v letech 2009 a 2010 získala švédskou cenu Guldbagge Award, udělovanou švédským filmovým institutem, Grand Prix a Warsaw Award na MFF ve Varšavě a prestižní cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách. Herečka Sylvie Testud, která ztvárnila hlavní postavu Christine, získala v roce 2009 za svůj herecký výkon významnou cenu European Film Award, udělovanou Evropskou filmovou akademií.

Odebírat od Film Europe Pictures
Subscribe to Film Europe Pictures
http://www.youtube.com/subscription_c…

Kino Film Europe
https://www.facebook.com/filmeuropekino
http://filmeurope.sk/cinema

Film Europe Pictures na Facebooku
https://www.facebook.com/FilmEuropePi…
Film Europe Pictures CZ
http://filmeurope.cz/
Film Europe Pictures SK
http://filmeurope.sk/

Podívejte se na další Film Europe kanály
Check out other Film Europe Channels

Film Europe Channel
http://www.youtube.com/user/FilmEurop…
https://www.facebook.com/pages/Film-E…
http://www.filmeuropechannel.eu/

CS Channels
http://www.youtube.com/channel/UCDpQq…
https://www.facebook.com/CSTVeu?fref=ts
http://www.cschannels.eu/

Film Europe Media Company
https://www.facebook.com/FilmEurope?f…
http://filmeurope.eu/

Komentáře

koment...