http://www.be2can.eu
https://www.facebook.com/Be2CanFestival/?fref=ts

CO JE BE2CAN?
Na světě existuje více než tři tisíce filmových festivalů. Patnáct má status „áčka“, ale pouze tři festivaly – ty v Berlíně, Benátkách a Cannes – jsou těmi nejlepšími. Kdybyste během roku stihli zhlédnout jen zhruba těch šedesát snímků z jejich hlavních soutěží, viděli byste až na pár výjimek špičku světové kinematografie.

Be2Can je výběrovým echem těchto tří festivalů. A zároveň „vyhledavačem“, který přináší kulturní veřejnosti tak důležitý referenční bod. Divák Be2Can dokáže porovnávat. Každý český i slovenský film či festival tu může nalézt svého mentora.

Naše dramaturgie tak připomíná spíše práci sběratele než kurátora, protože dobrovolnými kurátory Be2Can jsou vlastně ředitelé „našich“ festivalů – Dieter Kosslick, Thierry Fremaux, Antonio Barbera.

Přesto si některé z nabízených snímků troufáme dramaturgicky zvýraznit zařazením do Hlavní premiérová selekce Be2Can. Z našeho pohledu ztělesňují výjimečnou autorskou vizi, pozoruhodnou práci s žánrovými pravidly či ukazují možný směr, kterým by se festivalové
filmy mohly v následujících letech ubírat. Filmy z hlavní selekce tak řadíme v našem search enginu nejvýše – jako nejrelevantnější.

Be2Can nechce být jen přehlídkou, která filmy promítá divákům. Chce otevírat diskusi. O nových tématech, která hýbou velkou festivalovou trojkou. O struktuře a charakteru festivalů. O inspirativnosti pro české i slovenské tvůrce. O kritériích výběru těch, kteří „jen“ soutěží a kteří si nakonec odnášejí ceny. Což nás přivádí k letošní novince – esejistické části katalogu Be2Can focus. Právě zde vám představíme to, co nás zaujalo a co výrazně definuje ráz letošního ročníku. Be2Can není jen příležitostí filmy divácky vnímat, ale i kriticky reflektovat.

Další letošní novinkou je, že část filmů, které patří do Be2Can portfolia (a tím i našeho katalogu), bude mít premiéru na jiných festivalech. Be2Can se tak stává celoročním konceptem, velkým třeskem špičkových filmů s otevřeným přístupem k interpretaci a distribuci nejen v kinech, ale i na partnerských festivalech, VOD, DVD a TV platformách.
Nebojme se tedy říkat (a zároveň poslouchat), že Be2Can je velkým festivalovým echem, důvěryhodným „search enginem“, kritickým editorem těch nejlepších filmů z nejlepších festivalů a svým komplexním distribučním konceptem jistě víc než jen český a slovenský unikát.
Vítejte v Be2Can 2. 0.

Ivan Hronec
Prezident Film Europe Media Company

Komentáře

koment...