https://www.facebook.com/filmscandi/?fref=ts
http://scandi.filmeurope.eu

Scandi je výběrovou žánrovou přehlídkou aktuálních filmů severské kinematografie.

Náš slogan „Severská filmová lekce“ je dobře míněnou metou, které se snažíme již druhý rok dosáhnout.

V sedmi kino premiérách, třech Day & Date premiérách a šesti reprízách nepředstavíme všechno, co se v Dánsku, Finsku, Švédsku, Norsku a na Islandu aktuálně točí, ale základní trendy skrze ně zachytit můžeme. A trendem charakteristickým je nejspíš skutečně severská žánrová vitalita. Na rozdíl od mnohých evropských kinematografií, které produkují dobrý art, ale slabé žánrové filmy (Rumunsko, Maďarsko), anebo rozesmátý populární film, ale slabý art (Česko) je severská filmová produkce vzácně vyrovnaná.

Před rokem jsme Scandi koncipovali jako přehlídku pěti krajin severu, které dokáží vyhrát prestižní Benátky a zároveň potěšit publikum stylovým thrillerem, dobrou seriálovou a televizní produkcí i variabilitou a kvalitou herců. A tento rok nadále platí to samé.

Erbovním titulem Scandi 2016 je film O kuřatech a lidech Anderse Thomase Jensena, který se svým typicky potměšilým a lehce fekálním humorem obsadil idoly dánského filmu do něčeho, co by slabší herce nejspíš nadobro kariérně odrovnalo. Očekávané thrillerové krimi o hraničním rozhodnutí bezúhonného policisty přinese oscarová Susanne Bier a její Druhá šance, natočená mimochodem podle Jensenova scénáře. Debuty a komedii zastupuje Harold, silnou tradici filmu pro děti a mládež zase snímky Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek, Operace Arktida a Dcera čarodějnice, který je spjatý i s českým prostředím, neboť vznikal na Barrandově. Stereotyp finské nevrlosti, který se, jen tak na okraj, nezakládá úplně na pravdě, představí věčný Mrzout. Nesmí chybět ani filmový úlet a zároveň náš „day and date“ release Norský nindža, který oživuje kulturu béčkových sci-fi pecek v norských reáliích. Norové se obecně výzev nebojí, což dokazuje i v domácích kinech nesmírně úspěšný katastrofický film Vlna (800.000 návštěv). V neposlední řadě přinášíme i několik repríz výjimečných filmů z minulého roku, neboť se nám zdá, že si to s ohledem na své kvality zaslouží. Scandi však zůstává především aktuální přehlídkou. Odlišuje se tak od jiných akcí zaměřených na severský film v ČR a SR.

Podobně jako v případě Be2Can nabízíme i dvojici témat, která Scandi 2016 provázejí. Můžeme je označit třeba jako „výrazné osobnosti rozdílných generací“. Na jedné straně stojí výrazný a etablovaný švédský auteur Roy Andersson, kterého představujeme nejen jako režiséra nezaměnitelných hraných filmů, ale i jako tvůrce nadčasových reklam. Na straně druhé máme elitního dánského scenáristu a režiséra Anderse Thomase Jensena, který reprezentuje jak žánrovou univerzalitu skandinávské kinematografie, tak zálibu v perverzním a těžko zařaditelném humoru. Přesvědčit se můžete nejen v novince O kuřatech a lidech, ale i v dvojici jeho klasických něžných „drsňáren“, rodinné gangsterce Blikající světla a kanibalské komedii Řezníci.

Forma Scandi je tradičně distribučně velkorysá. Stejně jako při Be2Can a Creme de la Creme naleznete Scandi tituly v nejlepších českých a slovenských kinech, v nabídce VOD partnerů a na prémiovém televizním kanálu Film Europe Channel.

Srdečně zveme na horký severský koktejl Scandi II.

Komentáře

koment...